Rzeszów – urokliwe miasto

Rzeszów to urokliwe miasto, zbudowane w nowoczesnym stylu, usytuowane w południowo-wschodnim regionie Polski. Nazywany jest sercem województwa podkarpackiego i to nie bez przyczyny, ponieważ jest jego stolicą. Pod nazwą Rzeszów kryje się mnóstwo atrakcji, zabytków, świetnie rozwiniętej komunikacji międzymiastowej i miejskiej, ale także kilka uczelni wyższych, sieć mediów i baza noclegowa. „Noclegi Rzeszów” to hasło coraz częściej wpisywane w wyszukiwarki internetowe (pełna baza noclegowa miasta na Meteor). Dzieje się to za sprawą turystów, którzy skuszeni licznymi atrakcjami i zabytkami przyjeżdżają i zostają tutaj na dłużej.

Rzeszów to miasto położone nad rzeką Wisłok. Łączy ono dwie krainy geograficzne takie jak Kotlina Sandomierska oraz Pogórze Karpackie. Przez to miasto przebiegają również ważne drogi łączące różne części Europy i całego świata takie jak trasa Drezno-Kijów. Niekwestionowaną atrakcją turystyczną jest rynek z ratuszem i zabytkową siedemnastowieczną studnią. Miejsce to jest sercem tego miasta, często odbywają się tam festiwale wokalne, przedstawienia, występy kabaretowe oraz taneczne.

Miejscem, które zdecydowanie trzeba odwiedzić jest Konwent Pijarów, który składa się z kościoła, klasztoru i szkoły. W szkole założonej przez zakon pijarów wykładał ksiądz Stanisław Konarski, który dziś jest patronem tej jednej z najstarszych w Polsce szkół średnich. Placówka ta wykształciła wiele znanych na całym świecie osób takich jak Ignacy Łukasiewicz czy Władysław Sikorski.

Bardzo ciekawą historię możemy poznać odwiedzając Sąd i Prokuraturę w Rzeszowie. Instytucje te mieszczą się w dawnym zamku, wybudowanym w szesnastym wieku przez ród Lubomirskich. Rzeszów może poszczycić się również jedyną w Europie okrągłą kładką dla pieszych, która została wybudowana nad ulicami Piłsudzkiego i Grunwaldzką. Jednym z ciekawszych miejsc są dwie synagogi. Synagoga Staromiejska, która wybudowana została w szesnastym wieku dziś służy jako budynek Archiwum Państwowego. Synagoga Nowomiejska powstała w tysiąc siedemset drugim roku, dziś funkcjonuje tu Biuro Wystaw Artystycznych. Niedaleko wcześniej wspomnianego Zamku Lubomirskich oraz Pałacu Letniego Lubomirskich usytuowana jest jedna z najbardziej nowoczesnych ozdób tego miasta, czyli fontanna multimedialna, która zaprogramowana jest tak, że strumienie z niej wypływające tańczą w rytm muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>