Kaszubska perła regionu: Krokowa

Małopolska ma swój Kraków, Podkarpacie ma Bieszczady (sprawdź na Blogu), a Kaszuby mają swoją Krokową. Krokowa jest zaledwie małą wsią, a nie wielkim miastem z tętniącym turystycznie życiem. Nie przeszkadza to jednak być tej malutkiej miejscowości prawdziwą perłą regionu. I to perłą, która przyciąga setki turystów każdego roku, spragnionych zakosztowania błogiej, cichej atmosfery wypoczynku, z dala od hałaśliwych miast i zatłoczonych kurortów. W Krokowej nie ma ani morza, ani gór, ani jezior, a sama wieś nie oferuje nic poza zabytkowym zamkiem – dlaczego więc jest tak ważnym punktem w regionalnej turystyce?

Fenomen małej wsi

Tak naprawdę ciężko to stwierdzić, ale sami turyści odwiedzający Krokową mówią jasno, że przyjechali tu ze względu na specyficzny charakter tego miejsca. I nie chodzi im tylko o fakt, że baza noclegowa mieści się właściwie w całości w zabytkowym zameczku, ani o to, że wieś posiada doskonałą komunikację z jeziorem, morzem i pobliskimi lasami. Charakter Krokowej nadaje jej unikatowe odwołanie do historii – kiedy pięć kilometrów dalej przebiega trasa szybkiego ruchu, tutaj czas zdaje się stać w miejscu. Leniwa atmosfera Krokowej sprzyja więc tym turystom, którzy przyjeżdżają tu przede wszystkim wypocząć i miło spędzić swój czas. Niektórzy wraz z rozpoczęciem tutaj urlopu decydują się na wyłączenie telefonów i laptopów, a obsłudze hotelu znajdującego się w zamku wręcz nakazują odłączenie telewizji. W pałacyku można wynająć noclegi (sprawdź w Meteorze) i przenieść się do innej epoki. Ta cisza i spokój w połączeniu z leniwą, beztroską atmosferą miejsca oraz wyjątkowo gościnnymi mieszkańcami sprawia, że niepozorna wieś staje się istną perełką na rozrywkowej, głośnej i niestety męczącej mapie turystycznej Polski.

Oferta dla każdego

Mimo że specyficzny wymiar Krokowej skłania raczej do tego, aby przyjeżdżając tu prywatnie i indywidualnie – wypocząć samemu, z drugą połówką lub z rodziną, to wśród gości nie brakuje również grup zorganizowanych. Zamek w Krokowej (sprawdź Facebook) pomieści siedemdziesiąt osób rozlokowanych z trzydziestu czterech pokojach jedno lub dwuosobowych, dlatego jest doskonałym miejscem na zorganizowanie na przykład imprezy integracyjnej. Często mają tu miejsce również wieczory panieńskie i kawalerskie, a restauracja i sala jadalniana (dawna balowa) wynajmowane są również pod szereg rodzinnych i prywatnych uroczystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>