Festiwale filmowe w Świdnicy

Świdnica to piękne miasto w województwie dolnośląskim. Historycznie położone jest na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Z racji swego położenia na styku kilku kultur oraz niewielkich zniszczeń wojennych, Świdnica obfituje w zabytkowe budowle o sporej różnorodności. Jednak nie tylko zabytkami Świdnica stoi. W mieście tym postawiono również na rozwój kulturalny. Dlatego odbywają się tam aż dwa coroczne festiwale filmowe – Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” oraz Festiwal Filmowy SPECTRUM. Obie imprezy organizowane są pod patronatem i przy współudziale m. in. Świdnickiego Ośrodka Kultury. Jak na festiwale przystało, odbywają się one w cyklach kilkudniowych. Dlatego wybierając się na któryś z nich, warto zorientować się wcześniej jak wygląda baza noclegowa w Świdnicy i zarezerwować sobie kwaterę.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” to wydarzenie, na które Świdnica zaprasza co roku na początku września. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 2008 roku. Impreza, zorganizowana została wówczas z inicjatywy Świdnickiego Ośrodka Kultury przy współudziale Stowarzyszenia Filmowego Wrofilm i odbyła się pod nazwą „Festiwal Okiem Młodych – Zapukać do człowieka”. Z uwagi na ogromne zainteresowanie, z jakim się spotkała, postanowiono kontynuować ją w latach następnych, a począwszy od drugiego wydania pod nazwą Festiwal Filmów Dokumentalnych Tworzonych przez Młodzież „Okiem Młodych”. Obecna nazwa festiwalu została ustalona w 2011 roku. W czasie trwania imprezy pokazywane są najważniejsze nowe filmy dokumentalne z całego świata. Skierowany jest do szerokiej i zróżnicowanej publiczności, sami uczestnicy zaś, to ludzie młodzi. W trakcie festiwalu najważniejszym wydarzeniem, niejako jego osią, jest Konkurs Główny, w którym udział mogą wziąć twórcy do 30 roku życia, a prezentacji może podlegać film nakręcony na przestrzeni ostatnich dwóch lat kalendarzowych i nie dłuższy niż 30 minut. Dla młodszych twórców – do 21 roku życia, organizowany jest dodatkowy Konkurs Młodzieżowy, na którym prezentować można filmy krótkometrażowe.

Drugim kilkudniowym festiwalem współorganizowanym przez Świdnicki Ośrodek Kultury jest Festiwal Filmowy SPECTRUM, odbywający się na początku listopada. Podczas tego festiwalu widzimy premierowe lub przedpremierowe pokazy najciekawszych filmów, które brały udział w największych europejskich festiwalach filmowych. Jest to wspaniała okazja do obejrzenia tych obrazów, zanim trafią do kin lub dystrybucji na DVD czy innych nośnikach. Oprócz tego, podczas festiwalu organizowane są warsztaty filmowe i spotkania z twórcami czy czołowymi polskimi aktorami. Niezależnie od tego, na który festiwal się wybierzemy, trzeba w całości w nim uczestniczyć, zatem hasło „noclegi Świdnica” nie powinno być dla nas obce na długo przed imprezą, tak, aby zdążyć zarezerwować sobie miejsce na jakiejś kwaterze. Oba festiwale są tak ciekawe, że trudno podjąć decyzję, na który się wybrać (choć najlepiej, oczywiście, na obydwa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>